Gürcistan'da Eğitim Sistemi            Gürcistan üniversitelerinde eğitim dili İngilizce, Gürcüce ve Rusça'dır. Tıp eğitimi İngilizce, Fizik tedavi ve Rehabilitasyon Gürcüce ve İngilizce olarak verilmektedir. Gürcistan'da bulunan üniversiteler; Şota Rustaveli Devlet Üniversitesi Akaki Tsereteli Devlet Üniversitesi İvane Cavaşhili Tiflis Devlet Üniversitesi, Gürcistan Devlet Beden Eğitimi ve Spor Akademisi, Tiflis Devlet Tıp Üniversitesi, Avrasya Uluslararası Üniversitesi, Gürcistan Amerikan Üniversitesi, Gürcistan Havacılık Üniversitesi, Gürcistan Teknik Üniversitesi Kutaisi Akaki Tisereteli Devlet Üniversitesi, Sokhumi Devlet Üniversitesi,Sota Rustavelli Devlet Üniversitesi Sota Rustavelli Tiyatro ve Film Üniversitesi,Telavi Lakob Gogebasvili Devlet Üniversitesi'dir. 

            Güney Kafkasya ülkesi olan Gürcistan ile Türkiye sınır komşusudur ve Gürcistan'da okuma yazma oranı yüksektir. İlköğretim ülkede devlet tarafından ücretsiz karşılanmaktadır. Demir Perde'nin ortadan kalkmasıyla Türkiye ile Gürcistan arasında kardeşlik bağları kurulmuş ve ilişkiler her geçen gün iyileşmektedir. Gürcistan'da devlet okullarının yanı sıra Türk kolejleri de yerlerini almıştır.Bu kolejlerde ilkokulbirinci sınıftan altıncı sınıfa kadar Gürcistan Eğitim ve Bilim Bakanlığının müfredatına uygun Gürcüce eğitim verilmektedir. Ayrıca bunun yanı sıra öğrencilere İngilizce, Rusça ve Türkçe dil eğitimi de verilmektedir.


           Türk kolejleri donanım ve fiziki imkânları sayesinde kaliteli eğitim verirken, ulusal ve uluslararası yarışmalarda başarı göstermiştir. Bunun yanı sıra Türk iş adamları ve dernekleri tarafından desteklenerek kurulan Karadeniz Uluslararası Üniversitesi ülkede kurulan ilk özel üniversite özelliğindedir.

           Gürcistan Eğitim ve Bilim Bakanlığı 2005 tarihinden itibaren üniversite öğrenci alımı merkezi sınav sistemi ile yapılmaktadır. Bu üniversite yüksek eğitim seviyesi ve çeşitli ülkelerden gelen öğrencilerin kaliteli eğitim alarak çağın gereklerine cevap verebilen bireyler yetiştirme amacıyla Gürcistan'da en başarılı kurum olarak görülmektedir. Diğer üniversitelerde de aynı zamanda lisans bölümleri, yüksek lisans ve doktora bölümleri bulunurken genelde eğitim dili İngilizce'dir.

            Gürcistan eğitim giderleri konusunda çok ucuz olduğundan üniversiteler her yıl dünyanın birçok ülkesinden öğrenci kabul etmekteler.Böylece hem üniversite kalitesi hem de öğrenciler arasında kültür alışverişi yapılması sağlanmakta öğrenciler sadece bilgi birikime değil kültürel anlamda da gelişebilmektelerdir.