Telavi Lakob Gogebasvili Devlet Üniversitesi

gürcistan eğitim

        Kakheti, Tsiv-Gombori sınırı ile bölünen Doğu Gürcistan’daki en güzel bölgelerden biridir. Karlı Kafkasya dağları, Kakheti’yi kuzey Kafkasya halkına, Çeçenlere, İnguşlara ve Dağıstanlılara bağlar. Doğrudan Azerbaycan’la sınırdaştır. Kakhetililer, kültürleri ve cesaretleriyle ünlüdürler. Aynı zamanda vakur ve ikiyüzlülüğe karşıdırlar. Örneğin ünlü Gürcü yazar ve figür (adı Telavi Devlet Üniversitesi’ne verilen) Iakob Gogebashvili, arkadaşlıktaki “Kakhateli” bağlılığını yazmıştır. Tanrı bize üzüntümüzde onların desteğini, bayramda neşelerini versin.

        Sonuç olarak, misafirlerinden hiçbiri Gürcistan’dan, Kakheti’yi ziyaret etmeden ve oranın zengin kültürel ve tarihsel mirasıyla ve misafirperverliğiyle tanışmadan ayrılmaz.

        Burada büyük Paskalya bölgeleriyle, yaban alp çiçekleri gibi Kafkasya’nın kalbine dağılmış olan Tusheti köyleriyle, Lagodekhi Doğal rezerviyle ve Alazani Vadisi’nin çarpıcı güzelliğiyle karşılaşabilirsiniz. Her aşamada, Hristiyan kültürünün örnekleriyle ve eski eğitim merkezleriyle karşılaşılabilir.

        Gürcistan’a büyük katkıda bulunan birçok ünlü vatandaş, Kakheti’yle gurur duyarlar. Bunların arasında Gürcistan Kilisesi tarafından aziz ilan edilen büyük Gürcü yazar ve lider Chavchavadze, ünlü tiyatro yönetmeni Marjanishvili, dünyaca ünlü ressam Pirosmani, Gürcü film yıldızı Nato Vachnadze, ünlü Gürcü şarkıcı Vano Sarajishvili, önde gelen Gürcü şairler Gogla Leonidze ve Ioseb Noneshvili ve daha birçok kişi vardır.

        Telavi yakınlarında yer alan Tsinandali Parkı ziyaretçileri büyülemektedir. Tarihsel olarak, Gürcü Romantizm akımının kurucusu olan Alexander Chavchavadze’ye aittir.

        Telavi, bu alanın kültürel, eğitimsel ve idari merkezidir. Eski bir kraliyet kentidir. Bölgesel yönetim, bölgesel enstitülerle, devlet üniversiteleriyle, kapalı spor salonlarıyla, yüksekokullarla, devlet akademi tiyatrolarıyla, ünlü şaraphanelerle (GWS, Teliani Vadisi, Telavi Şarap Mahzeni, Tsinandali vs.) birlikte Telavi’de yer almaktadır.

        II. Erekle Sarayı (Batonis Tsikhe), tarihsel etnografya müzesi, sanat galerisi, müze ve eski mimari yapılar vardır.

        I. Gogevashvili Telavi Devlet Üniversitesi, eski eğitim yurtlarından ve Kakhei bilim merkezlerinden biridir.

        Pedagojik Teknik Yüksekokul 1924 yılında Telavi’de kurulmuştur. Yeri, okul zilinin ilk olarak 1 Eylül 1939’da duyulduğu Kakheti Kraliyet Konutu’ydu. 1951 yılında Telavi Eğitim Enstitüsü olarak değiştirildi ve ilk yönetici Dimitri Shapakidz, daha sonradansa Tite Sarishvili, Shota Sikharulidz ve Nikoloz Chakhvashvili oldu. 1951 yılından günümüze kadar, eğitim enstitüsüne rektörler başkanlık etmiştir: Ioseb Nanobashvili, Vakhtang Tsikhistavi, Nikoloz Kortua, Koba Ivanidze, Nikoloz Maludze, Roin Tchikadze. Giorgi Gotsiridze, 2004’ten bu ana üniversitenin rektörüdür. Kral II. Erekle’nin konutu, 1973 yılına kadar Telavi Eğitim Enstitüsü’ne ev sahipliği yapmıştır. 1973’te, Eğitim Enstitüsü için özel olarak inşa edilen, iyi tasarlanmış bloklara taşınmıştır.

        2001 yılında, Gürcistan Başbakanı I. Gogevashvili’nin kararına göre Telavi Eğitim Enstitüsü, Telavi Devlet Üniversitesi haline getirilmiştir. 2006 baharındaysa Gürcistan Hükümeti’nin kararına göre Telavi Ziraat Üniversitesi, Telavi Devlet Üniversitesi’yle birleşmiştir. Bu yeniden örgütlenmenin sonucu olarak altı fakülte oluşmuştur:


* Sağın Bilimler ve Doğa Bilimleri,
* Beşeri Bilimler,
* Sosyal Bilimler, İşletme ve Hukuk,
* Tarım ve Gıda İşleme
* Pedagoji
* Sağlık Hizmeti


Sağın Bilimler ve Doğa Bilimleri Fakültesi
Beşeri Bilimler Fakültesi
Sosyal Bilimler, ISletme ve Hukuk Fakültesi
Tarım ve Gıda İşleme Fakültesi
Eğitim Fakültesi

Sağlık Hizmeti Fakültesi